|
Byggeriet er på vej op
Installations Nyt bringer fremover en række nøgletal, der viser udviklingen i byggeriet i Danmark. Nøgletallene er udarbejdet af CRM-Byggefakta
Der er planlagt byggeri for lidt over 123 mia. kr. i de kommende tolv måneder. Heraf for 10 mia. kr. el-arbejde. Tallene viser også, at der bliver igangsat byggeri for 6 mia. kr. i april i år. Det er byggerier, der vil give for 600 mio. kr. arbejde til el-installatørerne om ca. et år. Det skyldes, at el-arbejdet ligger noget inde i byggeprocessen.
Byggeboom i Nordjylland i april Tallene afslører også, at der sker meget i Region Nordjylland i april. Regionen ligger normalt på en fjerdeplads, men i april er det kun i Region Hovedstaden, der startes flere projekter. Over hele året dominerer Hovedstaden efterfulgt af Midtjylland.
Bunden er nået Mest interessant er det måske, at bunden blev nået i 2009 med hensyn til igangsat byggeri, hvor der kun blev igangsat byggeprojekter for omkring 27 mia. kr. - hvilket er 12 mia. mindre end i 2008, hvor nedturen tog fart. I 2010 er fremgangen markant. Der blev igangsat byggeopgaver til lidt over 40 mia. kr. I 2011 viser prognosen, at der vil blive igangsat byggeri for ca. 70 mia. kr., når de usikre projekter er trukket fra. Heraf for 7 mia. kr. arbejde til elektrikerne.
|